Zarządzanie produkcją dyskretną – MES PHARIS

Ze względu na liczne różnice zdań na temat produkcji dyskretnej powinniśmy uszczegółowić, do kogo adresowany jest moduł zarządzania produkcją dyskretną. Dotyczy ona wytwarzania elementów jednostkowych i policzalnych. Wpływ na tworzenie produkcji ma ilość produktów, ponieważ system musi spełniać inne oczekiwania w przypadku produkcji jednostkowej, inne natomiast w ramach produkcji seryjnej czy masowej.
Produkty wytwarzane w tym środowisku są identyfikowane w bardzo prosty sposób. Przykładem może być produkcja procesowa, w której produkt zostaje wytwarzany lub łączony w wyniku reakcji chemicznej. Nie może zatem zostać przekształcony do stanu pierwotnego (wytwarzanie paliwa z ropy naftowej). Zobrazowaniem produkcji dyskretnej z pewnością jest obrabiarka sterowana numerycznie, która może zostać rozmontowana na części.

Zarządzanie produkcją dyskretną – MES PHARIS.

Narzędzie integracji - zarządzanie produkcją

Zarządzanie produkcją, narzędzie integracji

MES PHARIS jest kompleksowym i wartościowym systemem MES, który obejmuje cały proces produkcyjny – od momentu wydania zlecenia roboczego, poprzez szczegółowy harmonogram, zestawienie prac, do wydania i zmagazynowania produktu końcowego lub półproduktu.

Aplikacja działająca w przeglądarce - zarządzanie produkcją

Aplikacja działająca w przeglądarce

System działa na serwerze aplikacji webowych. Aby uzyskać pełny dostęp do systemu PHARIS, wystarczy przeglądarka internetowa. Nie ma zatem konieczności instalacji aplikacji klienckiej, co wpływa na komfort użytkowania. Ponadto, w przypadku korzystania z VPN możliwy jest także dostęp zdalny.

IATF 16949 - zarządzanie produkcją

Norma w branży motoryzacyjnej – wsparcie dla IATF 16949

System ten jest również odpowiedni dla producentów zaopatrujących przemysł motoryzacyjny, którzy mają potrzebę objęcia nim w szczególności następujące procesy:

 • Zbieranie parametrów/wartości technologicznych z maszyn i powiązanych urządzeń podczas produkcji,
 • Zapewnienie funkcjonowania procesów kontrolowanych, definicji przygotowania produkcji, wprowadzania do produkcji seryjnej, centralnego przesyłania programów sterujących do maszyn,
 • Praca kontrolowana za pomocą dokumentacji produkcyjnej, wyeliminowanie dokumentacji papierowej, efektywna kontrola zmian w dokumentacji produkcji,
 • Integracja procesów zarządzania jakością, cyfryzacji i zarządzania planami kontroli,
 • Zarządzanie procesami w trakcie pracy przy użyciu narzędzi, których przykładem może być zarządzanie narzędziami (np. formami wtryskowymi)
Lokalizacje językowe - zarządzanie produkcją

Lokalizacje językowe

MES PHARIS dostępny jest w wielu językach – polski, węgierski, ukraiński, rumuński, angielski, niemiecki, rosyjski oraz czeski. System jest więc bardzo łatwy do zlokalizowania na dowolny język świata.

Industry 4.0 - zarządzanie produkcją

System MES PHARIS jest zgodny z Industry 4.0

MES PHARIS, jako zarządzanie produkcją, oferuje wsparcie dla procesów produkcyjnych Industry 4.0.

 • Wysoka wydajność przy zróżnicowanej produkcji małych partii,
 • Automatyzacja procesów produkcyjnych, które prowadzi sam produkt,
 • Wspieranie komunikacji między maszynami i produktami,
 • Zapewnienie jednoznacznej identyfikacji części,
 • Wykorzystanie standardowych interfejsów komunikacyjnych,
 • Big Data – przetwarzanie, analiza i ocena.

MES PHARIS odzwierciedla nowy trend Industry 4.0, czego dowodem są rzeczywiste projekty, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym.

Zmiana zachowania systemu - zarządzanie produkcją

Zmiana sposobu zachowania systemu bez konieczności zmian programistycznych

MES PHARIS jest wysoce konfigurowalnym systemem. Wdrożenie systemu MES poprzedza skonfigurowane i dostosowane oprogramowania do procesów klienta. System oferuje setki parametrów konfiguracyjnych, dzięki którym można zmienić logikę sterowania procesami produkcyjnymi. Regularnie wydawane aktualizacje są również parametryzowane.

Szybki zwrot z inwestycji- zarządzanie produkcją

Szybki zwrot z inwestycji

Wdrożenie systemu odbywa się przy maksymalnym nakładzie pracy, aby skutecznie objąć procesy wpływające na czynniki przyczyniające się do szybkiego zwrotu z inwestycji. Zwrot z inwestycji w MES PHARIS  wynosi zazwyczaj 12-18 miesięcy. Długość okresu zwrotu z inwestycji w system MES zależy od wielu czynników i trudno wskazać ogólny wzór obliczeniowy. Warto jednak wyróżnić przede wszystkim konfigurację systemu oraz wzrost wartości współczynnika OEE, który możemy otrzymać za pomocą takich narzędzi, jak szczegółowe harmonogramowanie, zarządzanie gospodarką narzędzi oraz sterowanie logistyką produkcji.

Tworzenie raportów- zarządzanie produkcją

Tworzenie raportów przez użytkownika

Oprócz standardowych predefiniowanych wskaźników i raportów, MES PHARIS oferuje również specjalne narzędzie do tworzenia raportów niestandardowych, które doskonale wpływają na zarządzanie produkcją.

Dwukierunkowa komunikacja - zarządzanie produkcją

Sterowniki komunikacyjne dla szerokiej gamy maszyn

Dwukierunkowa komunikacja z maszynami wykorzystywana jest do zbieranie danych i sterowania procesem produkcyjnym.

MES PHARIS w konfiguracji podstawowej zawiera już szereg sterowników dla najczęściej używanych urządzeń:

 • Maszyny do formowania wtryskowego wraz z urządzeniami pomocniczymi (suszarki, termy, …)
 • Obrabiarki CNC,
 • Linia montażowa,
 • Inne urządzenia produkcyjne z PLC,
 • Dodatkowe wyposażenie i stanowiska kontrolne – wagi, przyrządy cyfrowe itd.
Częste aktualizacje - zarządzanie produkcją

Częste aktualizacje, dynamika

UNIS, Inc. regularnie organizuje wydarzenia, podczas których klienci mają okazję uczestniczyć w wyborze nowych funkcjonalności, które będą wykorzystywane w nowej wersji MES PHARIS. Ta sprawdzona metoda doskonalenia i rozbudowy systemu pozwala utrzymać rozwiązanie w czołówce systemów klasy MES. Najważniejszym impulsem do uzyskania ostatecznego kierunku rozwoju są bowiem wymagania klientów.

wydajność produkcji- zarządzanie produkcją

Instrument zapewniający nacisk na wydajność produkcji, „odchudzoną” produkcję

Aby przyspieszyć zwrot z inwestycji w systemy MES, wnoszą one następujące aspekty:

 • Wsparcie zachowań predykcyjnych i alarmowania,
 • Narzędzie wspomagające wdrażanie odchudzonej produkcji,
 • Eskalacja w przypadku niespełnienia obowiązków służbowych,
 • Zwiększenie OEE, obiektywna ocena wydajności urządzeń produkcyjnych bez ręcznego wprowadzania danych,
 • Wskazywanie niewykorzystanych urządzeń lub słabych punktów,
 • Ograniczenie ilości dokumentacji papierowej/cyfryzacja dokumentacji technicznej,
 • Optymalizacja zadań administracyjnych związanych ze spełnieniem wymogów ISO 16949,
 • Podgląd on-line trwających prac.
Komunikacyjny interfejs - zarządzanie produkcją

Standaryzowane interfejsy do zewnętrznych systemów ERP (SAP, Helios, …) oraz systemów zapewnienia jakości (PALSTAT, Q-DAS, …).

MES PHARIS i jego standaryzowany interfejs komunikacyjny umożliwiają bardzo łatwe połączenie z systemem ERP. Interfejs ten zawiera określony zestaw obiektów, które są wymienne pomiędzy systemem MES i ERP.

MES PHARIS posiada dwa rodzaje interfejsów do połączenia z systemem ERP. Dedykowany standardowy interfejs komunikacyjny dla SAP oraz standardowy interfejs komunikacyjny dla innych systemów ERP. W projektach, które wdrożyliśmy, system MES Pharis został podłączony do szerokiej gamy systemów ERP. Wśród nich warto wyróżnić m.in.: HELIOS, QI, K2, OR-SYSTEM, NAVISION, ENTRY, DIALOG 3000, BYZNYS, ES POHODA….

Technologicznie komunikacją zajmują się usługi internetowe na poziomie bazy danych lub na poziomie konkretnych obiektów alternatywnych. System MES PHARIS jest technicznie gotowy do podłączenia do dowolnego systemu ERP.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Firma STIGO oferuje szerokie wsparcie systemu MES.

Doświadczony zespół, rozwiąże każdy z tematów oraz odpowie na każde pytanie dotyczące oprogramowania. W ramach umów wdrożeniowych każdej firmie przysługuje wsparcie techniczne. Po wykorzystaniu opieki serwisowej, każdy z klientów może zamówić kolejny odpowiedni dla niego pakiet.

Przemysław Rożek
Kierownik działu Pharis
Tel.: +48 784 066 120
p.rozek@stigo.com.pl
Anna Tabaszewska
Kierownik ds. Marketingu
Tel.: +48 606 430 851
a.tabaszewska@stigo.com.pl
Jacek Juras
Dyrektor Techniczny
Tel.: +48 784 066 123
j.juras@stigo.com.pl