Kontrola procesów produkcyjnych

Kontrola procesów produkcyjnych obejmuje wszystkie operacje zapewniające odpowiednią jakość produktu. Obejmuje więc sprawdzenie jakości materiału, dokumentacji technicznej czy kwalifikacji i uprawnień pracowników. Ponadto w jej skład wchodzą dozór nad przebiegiem procesu technologicznego oraz kontrola produktów skończonych.

Wykorzystanie terminali produkcyjnych jako kontrola procesów produkcyjnych
Aby wdrożyć moduł sterowania procesem produkcyjnym, musimy zmodernizować terminale produkcyjne. W zależności od stopnia wykorzystania i żądanego sposobu prowadzenia pracy, możliwe jest wykonanie tzw. „gniazda”, gdzie jest jeden terminal produkcyjny, który obsługuje kilka maszyn. Istnieje także wariant z umieszczeniem jednego terminala produkcyjnego dla każdego stanowiska pracy/maszyny.
Zarządzanie szkoleniem operatorów w zakresie operacji produkcyjnych
Zgodnie z wymaganiami prawnymi przemysłu motoryzacyjnego IATF 16949, MES PHARIS oferuje centralne szkolenie operatorów w zakresie działalności produkcyjnej. System MES PHARIS nie zezwala na rejestrację pracownika w procesie produkcyjnym, jeśli operator nie jest przeszkolony.
Korzyści płynące z zestawień pracy bezpośrednio na maszynach
Zwiększona wydajność, którą uzyskujemy dzięki kontroli procesów produkcyjnych oraz sterowaniu procesem produkcji poprzez terminale produkcyjne, przejawia się przede wszystkim w następujących punktach:
 • zestawienia prac są przesyłane on-line do systemu ERP,

 • pełne zastąpienie ręcznego wypełniania wydrukowanych formularzy, które powoduje dużą liczbę błędów związanych z wprowadzaniem danych do systemu ERP i opóźnień,

 • zestawienia pracy wprowadzane przez terminale produkcyjne prowadzą do zastąpienia pracowników odpowiedzialnych za raportowanie i wyeliminowania ręcznego przepisywania zestawień pracy do systemu ERP,

 • za pomocą terminala produkcyjnego MES PHARIS operatorzy mogą bardzo łatwo wprowadzać zestawienia pracy wraz z niezgodnościami

 • zaletą wprowadzania zestawień pracy na terminalu produkcyjnym jest automatyczny transfer on-line potwierdzonej pracy do systemu ERP, który zawiera informację o materiale i opakowaniu.

Tabela informacyjna, lista dystrybucji
Tabele informacyjne służą do wyświetlania planu pracy dla każdej maszyny, a ekran pokazuje listę zdefiniowanych maszyn oraz umożliwia zdefiniowanie planu pracy użytkownika i produktu dla każdej maszyny. Co istotne, tabela informacyjna może być wyświetlana na dużych ekranach (Klient wizualizacji) bez konieczności logowania się do systemu MES PHARIS.
Typowe funkcje terminali produkcyjnych
 • Wybór i rejestracja ustawiacza/operatora dla planowanej operacji produkcyjnej. Terminal produkcyjny wyświetla przygotowaną kolejkę zleceń dla wybranego stanowiska. Warto podkreślić, że podczas procesu produkcyjnego możliwa jest rejestracja ręczna lub przy użyciu kodu kreskowego

 • Zestawienie prac – liczba wyrobów zgodnych, wyrobów niezgodnych, w tym wskazanie typu niezgodności z listą kodów każdego wyrobu

 • Rejestracja i określenie przestojów

 • Wyświetlanie rzeczywistej i zatwierdzonej dokumentacji produkcji, tj. produkcja bez papieru, np. katalog wad, specyfikacja zawartości opakowania, karty instrukcji, wideo instruktażowe, arkusz ustawień, lista kontrolna itp.

 • Wykorzystanie wezwania na stanowisko pracy – operator, pracownik transportu, nastawiacz, pracownik sterowania, itp.

 • Podczas logowania się do trybu serwisowego jest możliwość przesyłania/pobierania programu sterującego (parametrów) dla maszyny, przypisania narzędzia itp.

 • Rejestracja działań związanych z wydaniem do produkcji seryjnej

 • Zestawienie prac dla produkcji obejmującej wiele maszyn

 • Możliwość dynamicznej reakcji na zmiany operacyjne w produkcji, np. zmiana kolejności narzędzi, zmiana elementów na jeden cykl i tak dalej względem zestawień prac

 • Zarządzanie przepływem pracy produkcji zgodnie z planem kontroli

 • Możliwość drukowania etykiet

 • Definicja transakcji w kontekście jednostek opakowaniowych.

Produkcja bez papieru, elektroniczna dokumentacja produkcji – wystarczy „cyfryzacja dokumentacji produkcyjnej”
MES PHARIS umożliwia kompleksową dystrybucję dokumentacji produkcyjnej w formie elektronicznej. Dzięki temu zapewniamy dostęp do aktualnej i zatwierdzonej dokumentacji produkcyjnej na ekranie terminala produkcyjnego, który znajduje się przy maszynie. Dokumentację produkcyjną można podzielić na grupy zdefiniowane przez użytkownika. Następnie możliwe jest przypisanie każdej dokumentacji do maszyny, definicji produktu lub procesu produkcyjnego. To bardzo ważne, ponieważ proces ten zapewnia operatorom pracę z aktualną, ważną i zatwierdzoną dokumentacją produkcyjną.
Kontrola procesów produkcyjnych w których MES PHARIS optymalizuje proces zarządzania zmianami w dokumentacji produkcji. Głównym celem jest skuteczne przekazanie informacji dla przeszkolonych operatorów na temat zmian. Jednocześnie uzyskują oni potwierdzenie elektroniczne na potrzeby audytu klienta.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Firma STIGO oferuje szerokie wsparcie systemu MES.

Doświadczony zespół, rozwiąże każdy z tematów oraz odpowie na każde pytanie dotyczące oprogramowania. W ramach umów wdrożeniowych każdej firmie przysługuje wsparcie techniczne. Po wykorzystaniu opieki serwisowej, każdy z klientów może zamówić kolejny odpowiedni dla niego pakiet.

Przemysław Rożek
Kierownik działu Pharis
Tel.: +48 784 066 120
p.rozek@stigo.com.pl
Anna Tabaszewska
Kierownik ds. Marketingu
Tel.: +48 606 430 851
a.tabaszewska@stigo.com.pl
Jacek Juras
Dyrektor Techniczny
Tel.: +48 784 066 123
j.juras@stigo.com.pl