Integracja ERP i MES

Integracja ERP i MES, czyli połączenie i komunikacja z systemem MES

PHARIS obsługuje dwukierunkową łączność on-line z wtryskarkami wielu producentów, wśród których są m.in. Engel, Arburg, KraussMaffei, Battenfeld, Demag, RIM, DESMA, MAPCON. System pobiera dane technologiczne oraz pobiera/ładuje zatwierdzone programy sterowania z/do wtryskarek. Głównym zadaniem systemu realizacji produkcji MES PHARIS jest poprawa wydajności produkcji, cyfryzacja i dystrybucja dokumentacji produkcyjnej oraz dokumentacja procesu produkcyjnego w formie EBR (elektroniczny rejestr partii produkcyjnych). MES wykazuje poziom jakości produktów końcowych, a także pojedynczych zleceń produkcyjnych. Dodatkowo, tworzy sprawozdania o zużyciu materiałów oraz pracownikach zaangażowanych w realizację produkcji.

Komunikacja - integracja ERP i MES

MES PHARIS i komunikacja z innymi systemami

System informatyczny z kategorii MES, czyli system realizacji produkcji, jest interfejsem, który działa pomiędzy systemem ERP i zasobami produkcyjnymi. Integracja ERP i MES polega na tym, że MES nie zastępuje systemu ERP, jest jednak jego silnym rozszerzeniem w kierunku produkcji. Co istotne, komunikacja z systemem ERP nie jest wymagana, gdyż system MES PHARIS może działać jako całkowicie autonomiczny system.

połączenie - integracja ERP i MES

Połączenie i komunikacja z urządzeniami produkcyjnymi

System MES PHARIS jest otwarty nie tylko „w górę” do systemów ERP, ale również w dół, docierając w ten sposób do samej produkcji. Co więcej, system zawiera szeroką gamę sterowników komunikacyjnych, które umożliwiają podłączenie zróżnicowanego parku maszynowego.

Standaryzacja interfejsów - integracja ERP i MES

Standaryzacja interfejsów do systemu ERP

System MES PHARIS i jego standaryzowany interfejs komunikacyjny umożliwiają efektywne połączenie z systemem ERP. Warto zwrócić uwagę, że zawiera określony zestaw obiektów (w tym atrybutów), które są wzajemnie przenoszalne między MES i ERP.

Co oznacza integracja ERP i MES?

 • Dedykowany standardowy interfejs komunikacyjny dla SAP,
 • Standardowy interfejs komunikacyjny dla innych systemów ERP. W projektach, które wdrożyliśmy, system MES PHARIS został podłączony do szerokiej gamy systemów ERP, wśród których znajdziesz m.in.: HELIOS, QI, K2, OR-SYSTEM, NAVISION, ENTRY, DIALOG 3000, BYZNYS, ES POHODA.

Technologicznie komunikacją zajmują się usługi web services. Tak więc przebiega ona na poziomie bazy danych lub na poziomie konkretnych obiektów alternatywnych. Wynika z tego, że system MES PHARIS jest technicznie gotowy do podłączenia do dowolnego systemu ERP.

Przykłady obiektów, które mogą być przenoszone pomiędzy systemami MES PHARIS i ERP:

 • Zlecenie sprzedaży,
 • Zlecenie pracy,
 • Zestawienie pracy – w tym niezgodności, zużycie,
 • Materiał,
 • Poziom zapasów i zmiany w zapasach,
 • Definicje produkcji,
 • Narzędzie,
 • Urządzenia produkcyjne,
 • Programy sterujące, parametry nastawcze,
 • Wymagania dotyczące pakowania,
 • Itp.
Integracja systemów - integracja ERP i MES

Integracja z systemami sterowania i systemami statystycznymi

Dzięki swojej otwartości MES PHARIS można zintegrować z wieloma systemami różnych dostawców. Te, które warto wspomnieć, to m.in. PALSTAT, QSTAT, a także systemy zarządzania dokumentami i systemy konserwacji.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Firma STIGO oferuje szerokie wsparcie systemu MES.

Doświadczony zespół, rozwiąże każdy z tematów oraz odpowie na każde pytanie dotyczące oprogramowania. W ramach umów wdrożeniowych każdej firmie przysługuje wsparcie techniczne. Po wykorzystaniu opieki serwisowej, każdy z klientów może zamówić kolejny odpowiedni dla niego pakiet.

Przemysław Rożek
Kierownik działu Pharis
Tel.: +48 784 066 120
p.rozek@stigo.com.pl
Anna Tabaszewska
Kierownik ds. Marketingu
Tel.: +48 606 430 851
a.tabaszewska@stigo.com.pl
Jacek Juras
Dyrektor Techniczny
Tel.: +48 784 066 123
j.juras@stigo.com.pl