Cykl produkcyjny w FOREZ – wdrożenie MES

 „MES Pharis w naszej firmie był konstruowany od zera, ściśle pod nasze potrzeby. Uniknęliśmy ograniczeń systemu, wdrożyliśmy pomysły, które aktualnie mieliśmy w głowie. Pharis pokazał nam kilka alternatywnych dróg związanych z zarządzaniem produkcją, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. Elastyczność producenta pozwoliła na wprowadzenie kilku dodatkowych funkcji związanych ze specyfiką produkcji, dzięki czemu cały cykl produkcyjny został usprawniony. Bez wątpienia był to trafiony wybór!”
– Kierownik produkcji w FOREZ

FOREZ jest firmą która dostarcza części dla firm z branży automotive takich jak Audi, BMW, Ford, Jaguar, Nissan, Toyota, Volvo i itd!
Firma z tradycjami, które mają swój początek w 1996 roku, kiedy to sześciu partnerów biznesowych zdecydowało się otworzyć mały sklep z narzędziami. Na początku zajmowali się dostawą prostych matryc lub form wtryskowych oraz projektowaniem dokumentów do produkcji bardziej złożonych części. Jednak wraz z rozwojem firmy, w głowach właścicieli pojawiła się idea, że muszą działać wszechstronnie i kompleksowo. Już w 2 lata po rozpoczęciu działalności, zdecydowali się więc uruchomić cykl produkcyjny oraz seryjne dostawy tłoczonych elementów metalowych. Aby to osiągnąć, potrzebowali systemu, który wspomógłby i uporządkował procesy zachodzące na produkcji.

Funkcjonalność MES

Wybór systemu padł na program MES Pharis, a jego wdrożenie przypadło na rok 2009. Od tego czasu MES Pharis swoją funkcjonalnością objął już cały cykl produkcyjny w trzech zakładach firmy FOREZ.  Na etapie wyboru odpowiedniego systemu realizacji produkcji, MES Pharis konkurował z małymi, lokalnymi programami, które choć dużo tańsze, nie były wystarczająco elastyczne. System MES Pharis dopasował się do potrzeb produkcyjnych firmy FOREZ i został wdrożony w ich specyficzny cykl produkcyjny. Według FOREZ była to doskonała droga do usprawnienia produkcji.

Firma FOREZ jest dystrybutorem wyrobów z plastiku i metalu dla branży automotive i elektrycznej oraz czołowy dostawca dla branży motoryzacyjnej w Czechach. Firma ma swój indywidualny cykl produkcyjny, dzięki któremu może bezproblemowo wytwarzać różnorodne części z plastiku i metalu dla wiodących, europejskich dostawców (Tier 1) elementów samochodowych.

Etapy wdrożenia systemu MES

Pierwsza faza wdrożenia systemu realizacji produkcji objęła obszar wtryskowni. W MES Pharis utworzono połączenie z 40 obrabiarkami do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Kolejnym krokiem było wdrożenie systemu MES w obszarze hali zakładu przemysłowego. Hala służy jako magazyn, wypożyczalnia oraz miejsce na wykonywanie wszelkich prac służących utrzymaniu narzędzi i przyrządów technicznych. W narzędziowni FOREZ znajdują się tokarki i frezarki sterowane numerycznie. Ostatnim krokiem było wdrożenie MES w cykl produkcyjny. Zmiany obejmowały także obszar formowania, gdzie pracują prasy hydrauliczne ze sterownikiem Fanuc oraz Sinumerik. Prasy te cechuje duża siła, płynny przesuw, trwałość  i precyzyjne sterowanie.

FOREZ - cykl produkcyjny - odlewnictwo tworzyw sztucznych

Obecnie w FOREZ prowadzone są działania związane z czwartym etapem wdrożenia. Dotyczą one kolejnych wtryskowni zlokalizowanych na terenie Bułgarii. Prace skupiają się na tym, jak zoptymalizować cykl produkcyjny. Co ciekawe, MES Pharis dzięki swej elastyczności został wdrożony w trzech, zupełnie różnych obszarach produkcji, ponieważ ujednolica on środowisko informatyczne w całej firmie.

MES Pharis

 • Rejestracja i ocena produkcji w czasie rzeczywistym;

 • Gromadzenie danych za pośrednictwem Euromap 63 i portów drukarki;

 • Zarządzanie podstawową Definicją Produktu(DP);

 • Zarządzane w MES PHARIS;

 • Dokumentacja produktu dostępna online:

  • Po zatwierdzeniu Definicji Produktu automatycznie tworzone są dokumenty produkcyjne, np. etykiety, receptury, techniczny list przewozowy, rozkład miejsca wykonywania zlecenia, itp.,
  • Uwaga: wszystkie wyżej wymienione dokumenty mają przed zatwierdzenie definicji produktu (w trakcie jego edycji) znak wodny „niezatwierdzony dokument”. Znak wodny znika po zatwierdzeniu definicji produktu,
 • Pobieranie danych w czasie rzeczywistym z każdej operacji:

  • Zarządzane w oparciu o parametry odpowiedniej operacji roboczej,
  • Grupy parametrów są powiązane ze zleceniem produkcyjnym, oraz są przechwytywane w każdym nowym cyklu produkcyjnym,
  • Takie podejście pozwala śledzić historię produkcji,
 • Planowanie i harmonogram w czasie rzeczywistym:

  • Plan jest zwykle aktualizowany dwa razy dziennie,
 • Wizualizacja produkcji skupiała się głównie na wydajności każdej zmiany;

 • Identyfikacja RFID form wtryskowych;

 • Moduł GSM używany do przesyłania wiadomości (w tym klasyczne przesyłanie wiadomości z terminalu produkcyjnego);

 • Raporty;

  • Raporty OEE, np. Raporty skuteczności zmian – ocena wydajności i porównanie planudo rzeczywistości,
  • Raporty konserwacji i kolejki konserwacji.

Aktualnie firma czerpie wymierne korzyści z wdrożonego rozwiązania jakim jest system MES. FOREZ często gości wizyty referencyjne, jako przykładne wdrożenie systemu realizacji produkcji.

Forez - cykl produkcyjny - zakład produkcyjny