Manufacturing Execution System PHARIS

Od kilku lat wśród szefów zakładów przemysłowych widać wyraźną potrzebę poszukiwania rezerw finansowych. Głównym źródłem oszczędności staje się dział produkcji. To możliwe dzięki wdrożeniu odpowiedniego oprogramowania do realizacji produkcji. Najlepszym wśród nich z pewnością jest system MES (Manufacturing Execution System), który wyraźnie wpływa na podniesienie efektywności produkcji i wspiera decyzje biznesowe.

MES PHARIS to niezwykle funkcjonalny system do realizacji produkcji. Umożliwia zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji. Pozwala również na sterowanie procesami produkcyjnymi. Wśród jego funkcji warto wyróżnić kontrolę konserwacji, logistykę produkcji, Kanban, oraz zbieranie danych bezpośrednio z maszyn. Dzięki pełnej funkcjonalności MES PHARIS jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby produkcyjne. Jego działanie obejmuje procesy od wprowadzenia zlecenia produkcyjnego, przez potwierdzenie wykonania, aż do wydania i zmagazynowania produktu. MES PHARIS monitoruje i kontroluje produkcję w czasie rzeczywistym. Umożliwia również zbieranie danych z urządzeń technologicznych, takich jak m.in. maszyny wtryskowe, obrabiarki CNC, frezarki czy szlifierki. Ponadto archiwizuje trwale powiązane informacje. Ma pozytywny wpływ na rentowność przedsiębiorstwa produkcyjnego dzięki odpowiednim narzędziom do analizy produkcji, zwiększając tym samym jej wydajność.

Funkcjonalność MES

Szeroka funkcjonalność systemu MES pozwala na znaczne usprawnienie działania przedsiębiorstwa. W czasie rzeczywistym informuje o stopniu wykonania zlecenia, umożliwiając natychmiastową reakcję na nieprawidłowości procesu produkcyjnego. Dzięki jego wdrożeniu zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca firmą, może podejmować na bieżąco właściwe decyzje. Wszystko to odbywa się w oparciu o kluczowe wskaźniki efektywności i prawdziwy obraz wykorzystania zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Korzyści płynących z prawidłowego wdrożenia systemu MES (Manufacturing Execution System) w przedsiębiorstwie jest bardzo dużo. Wśród nich z pewnością należy wymienić widoczny wzrost produktywności, skrócenie cyklu produkcyjnego oraz zmniejszenie kosztów produkcji nawet do 15%! To ciągle nie wszystko, gdyż system MES wpływa na polepszenie jakości produktów oraz poprawia efektywność produkcji. Zwrot kosztów wdrożenia systemu optymalizującego procesy zachodzące na hali MES PHARIS następuje po zaledwie 6 miesiącach.

MES na świecie

Analiza wydajności i zarządzanie produkcją w dobie „odchudzania produkcji” (ang. Lean Manufacturing) to obecnie bardzo popularny i najskuteczniejszy trend. Stosują go firmy na całym świecie, dlatego niezbędne staje się wdrożenie w przedsiębiorstwie odpowiednich oprogramowania wpływających na efektywne zarządzanie produkcją. Ta strategiczna inwestycja jest odpowiedzią na niepodważalną potrzebę ogranicza kosztów przy jednoczesnym wzroście zysków. MES (Manufacturing Execution System) PHARIS to najlepsze rozwiązanie, które umożliwia dostosowanie produkcji do aktualnych potrzeb rynkowych. Na jego wdrożenie decydują się już fabryki o światowym zasięgu. Doceniają jego wpływ na redukcję kosztów produkcji oraz ujednolicenie procesów. Nieoceniona okazuje się też integracja systemu ERP z działem produkcji.

MES w Polsce

Polskie firmy produkcyjne, przyglądając się światowym trendom, również coraz częściej i chętniej sięgają po specjalistyczne rozwiązania informatyczne pozwalające na optymalizację produkcji.

Wśród przedstawicieli polskich firm produkcyjnych wyraźnie widać wzrost świadomości na temat możliwości, jakie daje wdrożenie systemu klasy MES (Manufacturing Execution System). Przedsiębiorstwa coraz chętniej idą za przykładem globalnych liderów, przygotowując projekt wdrożeniowy. Dzięki temu cieszą się jego niskimi kosztami i rozwiązaniami dedykowanymi ich biznesom. Jeszcze kilka lat temu polscy przedsiębiorcy nie umieli wskazać uzasadnienia dla inwestycji w MES, gdyż zwiększenie wydajności produkcji widzieli np. w zakupie nowej linii. Dzięki podjęciu odważnej decyzji w oparciu o analizę konkretnych przypadków zwrotem kosztów mogą się cieszyć średnio po upływie roku.

magazyn_ATEK_1

Przykład zastosowań systemów MES

Sektor polskiej gospodarki, który skutecznie wykorzystuje nowoczesne systemy do produkcji, jest branża spożywcza. To bardzo konkurencyjny rynek, na którym ogromne znaczenie ma szybkość wprowadzania nowych produktów na rynek i dobre tempo realizacji zamówień. Oprogramowanie MES wspiera proces produkcji m.in. w Browarze Warka.

magazyn_ATEK_2

Naturalną potrzebą jest większa efektywność. Dlatego firmy postanowiły skorzystać z systemu klasy MES (Manufacturing Execution System), który w czasie rzeczywistym przesyła najważniejsze informacje i w ten sposób skutecznie wspiera nadzór nad produkcją. MES monitoruje realizację zleceń pracy i przewiduje czas rozpoczęcia oraz zakończenia produkcji. Firmy te zastosowały na swoich halach również moduły – w ten sposób dążą do zwiększenia efektywności. Z powodzeniem udaje się im usuwać przestoje, przez co znacząco zmniejszają straty. Stosując rozwiązania klasy MES, znacząco zmniejszyło się obciążenie pracowników, którzy dotychczas ręcznie wprowadzali dane dotyczące problemów i przygotowywali raporty. Jest więcej przykładów znanych polskich jak i zagranicznych firm, które również zdecydowały się na wdrożenie u siebie systemu MES.

Sektor polskiej i zagranicznej gospodarki, który skutecznie wykorzystuje nowoczesne systemy do produkcji, jest branża przemysłowa. To bardzo konkurencyjny rynek, na którym ogromne znaczenie ma szybkość wprowadzania nowych produktów na rynek i dobre tempo realizacji zamówień. Oprogramowanie MES wspiera proces produkcji w np. Bosh, Continental, Husqvarna.