Sprawna produkcja, chcemy być coraz lepsi!

„Weszliśmy do sektora, w którym aby przetrwać pośród konkurencji, musimy oferować klientom najlepszą produkcję. Zainwestowaliśmy nie tylko w technologię, rozwój zawodowy pracowników, ale także idziemy z biegiem czasu, jeśli chodzi o przejrzystość i porządek procesu produkcji.”

Miroslav Kolísek, prezes firmy ATEK.

W firmie Atek nie ma miejsca na kompromisy w kwestii jakości produkcji, maszyn oraz czystości. Wszystko jest na najwyższym poziomie! Przyjrzymy się bliżej producentowi części samochodowych z tworzyw sztucznych oraz gumy. Sprawdźmy, co właściciel tego przedsiębiorstwa uważa o systemach MES.

Firma Atek została założona w 2004 roku i do tej pory ma tylko jednego właściciela, bez udziału kapitału zagranicznego. Firma oferuje usługi wsparcia i mediacji dla przemysłu motoryzacyjnego w wynajmowanych lokalach w pobliżu Morawskiego Trebova. Uzupełniała tę działalność o produkcję części z tworzyw sztucznych oraz wyrobów z gumy. 90% produkcji ATEK trafia do przemysłu motoryzacyjnego.  Pozostałe 10% działalności firmy pokrywa obszary związane z przemysłem: elektrycznym, medycznym oraz AGD. Celem firmy jest dywersyfikacja portfela klientów. 

Firma ma jedną siedzibę w morawskim Trebova, gdzie obroty w 2017 roku wyniosły około 125 mln złotych (po przeliczeniu z czeskiej waluty). Posiada certyfikaty ISO 9001 oraz ISO/TS 16949, które są dedykowane dla przemysłu motoryzacyjnego. Dysponuje również certyfikatami CCC, które uprawniają do eksportu części do Chin i ISO 14001. Firma obecnie zatrudnia około 500 osób.

System realizacji produkcji

ATEK posiada szeroką gamę produktów. W skład parku maszynowego wchodzi 31 wtryskarek renomowanej marki ENGEL. Wszystkie maszyny to nowoczesne urządzenia wpisujące się w idee Przemysłu 4.0. Prezes może pochwalić się najnowocześniejszym parkiem technologicznym, który jest w stanie zapewnić stałą wysoką, jakość produkcji. Tym samym może w zupełności sprostać wymaganiom klientów. Implementacja oprogramowania MES Pharis umożliwiła dwukierunkową komunikację z tymi maszynami. Dzięki temu zyskano możliwość aktualizacji programów sterujących maszyn z poziomu biura (funkcjonalność DNC) oraz śledzenia kluczowych parametrów technologicznych.

Firma ma jedną siedzibę w morawskim Trebova, gdzie obroty w 2017 roku wyniosły około 125 mln złotych (po przeliczeniu z czeskiej waluty). Posiada certyfikaty ISO 9001 oraz ISO/TS 16949, które są dedykowane dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dysponuje certyfikatami CCC, które uprawniają do eksportu części do Chin i ISO 14001. Firma obecnie zatrudnia około 500 osób.

Technologie w firmie ATEK

Firma posiada technologię wtrysku dwukomponentowego, tj. wtrysku miękkiego i twardego plastiku w tym samym czasie, technologię natrysku azotem, oferuje również natryskiwanie elementów metalowych. Świadczy również szereg innych usług, takich jak m.in. montaż dużych elementów, spawanie, obróbka laserem, regeneracja części (wtrysk dwukomponentowy) i tampondruk. Dla niektórych produktów zapewnia zewnętrzne malowanie. System MES Pharis wprowadził klienta mobilnego PDA, dzięki któremu można zarządzać lokalizacjami form, a dodatkowa ewidencja i konserwacja form wtryskowych przełoży się na wydłużenie żywotności drogiego narzędzia.

Produkcja odbywa się w ciągłej półautomatycznej operacji. W zespole zostaje wprowadzona automatyczna inspekcja wszystkich komponentów wchodzących do zespołu. Wszystko to jest kontrolowane przez system informatyczny Pharis. Funkcjonalności systemu, takie jak m.in. kontrola procesu produkcyjnego (zleceń produkcyjnych) czy ekrany wizualizacji oraz terminale produkcyjne przyczyniły się do wzrostu efektywności pracowników. Ponadto system umożliwia zbieranie danych z produkcji, a następnie ocenę wydajności i produktywności. Odbywa się to za pomocą wskaźników efektywności KPI. Celem firmy jest zautomatyzowanie produkcji, co pozwoli zmniejszyć wskaźnik błędów człowieka.

„Jesteśmy partnerem rozwojowym i odpowiedzialnym nie tylko za jakość produktu, ale również za jego funkcjonalność w całym cyklu życia pojazdu”

Milan Štrajt, dyrektor ds. handlowych i technicznych.

magazyn_ATEK_1

Klienci

Nasi główni klienci to: BMW, Audi, VW, IAC, Rehau, Lear. Współpraca odbywa się zarówno z dostawcami, jak i z podwykonawcami. Wdrożenie oprogramowania MES umożliwiło niepowtarzalną identyfikację produktów i opakowań. Jest kluczowa przy współpracy z przemysłem motoryzacyjnym. W 2017 roku otrzymaliśmy maszynę marki ENGEL, która ważyła 3200 ton. Zakup wiązał się z przygotowaniem hali – podłóg, dźwigów itp. Nie tylko rozmiar tej maszyny, ale także wyposażenie sześcioosiowego robota KUKA jest wyzwaniem. Pozwala na całą masę innych operacji. Oprócz usuwania części z formy są również dodatkowe etapy (garbowanie, pukanie itp.). Inwestując w tę ​​technologię, firma jest w stanie produkować plastikowe części nawet do 10-15 kg!

magazyn_ATEK_2

Kolejną chlubą firmy jest centrum logistyczne, które należy do najlepszych w porównaniu do innych zakładów produkcyjnych. Centrum logistyczne zajmuje powierzchnię 6000 m2, co zapewnia 8460 miejsc paletowych i umożliwia sprawne procesy logistyczne. Półautomatycznie sterowane wózki umożliwiają przechowywanie na wysokości 11 m, a prędkość wózka między regałami sięga nawet 8 km/h. Wewnętrzny transport gotowych produktów z obszarów produkcyjnych do centrum logistycznego zapewnia pociąg z dwoma wagonami o łącznej objętości 60 palet. Możliwości centrum logistycznego pozwalają na prześwit do 4 ciężarówek jednocześnie, gdzie prędkość obsługi jednego pojazdu waha się od 30 do 45 minut. Codziennie centrum obsługuje 40-50 ciężarówek.

MES wspiera zarządzanie jakością

Branża automotive stawia wysokie wymagania dotyczące jakości, stabilnego procesu oraz certyfikacji. Firma Atek jest gotowa, aby im sprostać. Ma laboratorium, które pozwala wdrożyć zakres samodzielnych pomiarów i testów. Posiada trójwymiarowy przyrząd pomiarowy ZEISS ACCURA II 10, który umożliwia kontrolę parametrów i wymagań klienta.

Laboratorium posiada szereg innych urządzeń – symulator zmiany klimatu, komora Xenotest, komora spalania do testów palności, spektrofotometr, wagosuszarka, urządzenie do analizy stopu, pudełko barw SpectraLight, połysk Multi 2868.

Sklep narzędziowy

Budowa własnej narzędziowni była jednym z celów strategicznych od samego początku istnienia firmy, ponieważ główna działalność, czyli produkcja części z tworzyw sztucznych, jest ściśle związana z produkcją narzędzi do formowania wtryskowego. Przed budową narzędziowni wszystkie narzędzia produkowane były we współpracy z zewnętrznymi dostawcami. Regularna konserwacja narzędzi i drobne naprawy były wykonywane przez ATEK. Produkcja samodzielnie zarządzanych narzędzi zapewnia nie tylko oszczędności finansowe – jest także gwarancją większej elastyczności wymagań klientów i niezależności od możliwości oprzyrządowania zewnętrznego. Niemniej jednak, nawet po zbudowaniu narzędziowni, kontynuowano współpracę z wieloma zewnętrznymi dostawcami.

Budowa sklepu narzędziowego była wielkim krokiem wprzód dla działalności, która również została bardzo pozytywnie odebrana przez klientów. Budowa sklepu narzędziowego rozpoczęła się w 2014 roku, co pozwoliło na jego start w 2016 roku. Jego wyposażenie i opcje produkcyjne wciąż się rozwijają. Narzędziownia wyposażona jest w dwie maszyny do pozycjonowania elektrod Sodick AG 60 L i AG 100 L, trójosiowe centra obróbcze CNC firmy HERMLE oraz jedno trójosiowe CNC. Ponadto elektroerozyjny obcinacz do drutu Aod 600G firmy Sodick, tokarka, frez do narzędzi, piła taśmowa i szlifierka. W niedalekiej przyszłości park technologiczny zostanie rozbudowany o kolejną przecinarkę do drutu, która będzie jedną z największych w Europie.

Naszym celem nie jest tworzenie małych i prostych formularzy, ale dużych i skomplikowanych narzędzi. Sklep narzędziowy rozwija się bardzo dynamicznie i nabywane są inne technologie. Narzędziownia została zbudowana, aby zapewnić sobie formy, wytwarzanie produktów i wspierać płynną pracę.

produkcja_ATEK

Rozwój

Jesteśmy nie tylko producentem części z tworzyw sztucznych, ale także posiadamy wieloletnie doświadczenie w opracowaniu części. Realizacja projektów rozwojowych w czysto czeskich firmach nie jest powszechna i wymaga długoletniego doświadczenia, kapitału finansowego oraz przeglądu nowych koncepcji pojazdów. ATEK zapewnia rozwój konkretnego utworu. Klient określa wymagania dotyczące produktu (m. in. wygląd, funkcjonalność). Cała odpowiedzialność za produkt spoczywa na ATEK.

magazyn_ATEK_3

„Planem był mały rodzinny biznes z zatrudnieniem na poziomie 30 pracowników. Rozwój branży przyczynił się do ekspansji firmy do poziomu lidera rynku. Naszym celem jest optymalizacja produkcji i dalszy rozwój przedsiębiorstwa.”

Miroslav Kolísek, prezes firmy ATEK.

Symulacja produktu procesu wtryskiwania, naprężenia mechaniczne i termiczne produktu są często wykonywane w ramach opracowywania produktu. ATEK ma odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, posiada również sprzęt z technologiami wspomagającymi rozwój (miejsce pracy CAD, druk 3D, odlewanie próżniowe z prototypów oraz sprzęt laboratoryjny).

Zewnętrzni dostawcy usług są również zaangażowani w rozwój firmy. Działania ATEK są koordynowane, a ich wyniki rozliczane przez klienta. W przeszłości ATEK rozwijał projekty dla klientów AUDI, SEAT, BMW.

Pozycja ATEK

Najmocniejszy obszar działalności zdaniem firmy: „Jest to stosunek ceny do jakości i know-how”,

 „ATEK wytwarza produkty, od których klient wymaga idealnego wyglądu, doskonałej funkcjonalności, dokładnych wymiarów. Produkujemy części, które spełniają najbardziej wyśrubowane wymagania naszych klientów. Podejmujemy szereg działań mających na celu zwiększenie efektywności technologii i samej produkcji, poprawy i skuteczności konfiguracji systemu zarządzania jakością i systemu zarządzania projektami.”

Przez wiele lat produkcji elementów do samochodów VW czy BMW, firma zyskała doświadczenie w technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, znajomość procesów i zasad współpracy z przemysłem motoryzacyjnym. „Rozwój czyni nas wyjątkowymi.” Atek jest jednym z wiarygodnych partnerów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Nie tylko uzupełnia opracowanie i wdrożenie fazy projektu, ale jest również partnerem od rozwiązywania problemów, sugestii i proponowania zmian w przebiegu projektu. Trzeba też podkreślić, że firma kładzie duży nacisk na zapobieganie defektom.

Wizje i plany

Celem firmy jest dotarcie do jeszcze bardziej złożonych jednostek. „Chcemy kontynuować obecną produkcję, ale nasze priorytetowe części są bardziej skomplikowane. Staramy się szukać wyzwań w bardziej wyrafinowanych technologiach, w pracach, których normalnie nikt obecnie nie produkuje. W przyszłości chcielibyśmy mieć wszystkie niezbędne technologie w naszej firmie. Nasza wizja jest prosta – stajemy się lepsi!”.

Jak zauważono we wstępie, 90% produkcji skierowane jest do przemysłu motoryzacyjnego.  Nie ogranicza to jednak produkcji dla innych branż. Wręcz przeciwnie. „W przyszłości chcielibyśmy produkować dla przemysłu medycznego, który jest bardziej wymagający w stosunku do motoryzacji. Cechuje się licznymi normami, certyfikatami i przynosi nowe wyzwania. Obejmuje to inwestowanie w nowe urządzenia produkcyjne i uzyskanie wszystkich niezbędnych certyfikatów.”